حرفه حسابداری در ایران

 

در هنگام اشنایی با حرفه حسابداری و حسابدار باید بدانیم که حسابداران وظیفه منحصر به فردی را در ارائه خدمات حرفه ای به مشتریان دارند. و درعین حال ارزیابی صحیح ودرست از سلامت مالی یک شرکت را به عموم مردم ارائه میدهند.که در این راستا اهمیت یکپارچگی، یک عنصر اصلی و مهم درحرفه حسابداری می باشد

 

استفاده از حسابداری نوین در ایران:

بانک ها و شرکت های دولتی بزرگ مانند شرکت ملی نفت ایران از نخستین مؤسساتی بودند که حسابداری نوین در آنها مورد استفاده قرار گرفت و این مؤسسات نخستین متخصصین حسابداری را پرورش دادند و به تدریج در سایر شرکت ها و مؤسسات و سازمان های دولتی و خصوصی نیز حسابداری نیز حسابداری به شکل امروزی رواج یافت.

امروزه در دانشگاهها و مؤسسات آموزشی متعددی رشته حسابداری در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد دایر است و این آموزش ها در سطح دکترا نیز در چند دانشگاه ارائه می شود.

علاوه بر مؤسساتی که آموزش حسابداری را در مقاطع دانشگاهی بر عهده دارند، مؤسسات آموزشی دیگر و انجمنهای حرفه ای نیز به امر آموزش حسابداری با تأکید بر جنبه های کاربری آن مبادرت می ورزند.

امروزه حرفه حسابداری به عنوان یکی از مشاغل شناخته شده ، مورد استفاده جامعه و همه مؤسسات انتفاعی و غیر انتفاعی است.

 

نظارت بر فعالیت های مالی موسسات دولتی:

حسابداران با توجه به درجه تحصیلی و تجربه خود عهده دار مشاغلی از سطوح کارمندی ساده تا سرپرستی دوایر حسابداری و مدیریت مالی مؤسسات هستند. علاوه بر مؤسسات حسابداری متعددی که در بخش خصوصی به فعالیت مشغولند، سازمان حسابرسی جمهوری اسلامی ایران و دیوان محاسبات، دو سازمان تخصصی هستند که در بخش عمومی به وظیفه حسابرسی و نظارت بر فعالیت های مالی مؤسسات دولتی می پردازند و در انجام این وظیفه از وجود تعداد قابل توجهی از حسابداران استفاده می کنند. سازمان حسابرسی علاوه بر انجام وظیفه فوق، مرجع رسمی تدوین اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی در ایران است.

برگرفته از کتاب: حسابداری مالی کاربردی
مولفین: دکتر میرفیض فلاح شمس، دکتر حمیدرضا کردلوئی، المیرا محمودزاده، امیر دهقانی
انتشارات شهرآشوب

 

 

پیشنهاد می‌شود مقاله تئوری های حسابداری مالی را مطالعه کنید

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش