اشتباهات رایج در حسابداری چیست؟ ارتباط اصولی با حسابداری

اشتباهات رایج در حسابداری چیست؟

 

 

به مرور زمان، اشتباهات حسابداری می‌ تواند اعتبار و سلامت مالی کسب و کارتان را خدشه دار کند. اشتباهات مکرر حسابداری حتی می‌ تواند کسب و کار شما را به ورشکستگی بکشاند. اگر نگران آینده کسب و کارتان هستید و می خواهید با این اشتباهات رایج آشنا شوید توصیه می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید. با در نظر گرفتن موارد زیر از اشتباهات متداول جلوگیری کنید: 

 

اشتباهات رایج در حسابداری چیست؟

جلوگیری از اشتباهات متداول حسابداری

 

ثبت همه چیز در صورت های مالی:

نکته حائز اهمیت در حسابداری صورت های مالی، ثبت کردن همه چیز اعم از معاملات کوچک تا پرداخت های مشتریان و موارد دیگر است. بسیار مهم است که اطمینان خاطر داشته باشید همه این موارد در گزارش های مالی کسب و کارتان ثبت شود.
مهم نیست کسب و کارتان چقدر کوچک یا چقد بزرگ باشد، ثبت کردن همه چیز در صورت های مالی  به شما تصویری دقیق و مطمئن از سلامت کسب و کار‌ و تعیین عملکردتان می ‌دهد؛ همینطور از اشتباهات رایج حسابداری پیشگیری می کند.
با ایجاد یک سیستم حسابداری و دفترداری جدی، به حفظ امنیت مالی کسب و کارتان کمک شایانی کرده اید.

 

ثبت تمامی هزینه ها:

ثبت تمامی هزینه‌ها، هرچقدر هم که آن ها در نظرتان ناچیز باشد در حسابداری کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی مشاغل باید سوابق مربوط به هزینه‌های خود را ثبت و نگهداری کنند تا مدیریت معاملات بزرگ برایشان ساده تر شود.

 

ارتباط اصولی با حسابدار:

حسابداران مسئولیت نگهداری و رسیدگی به دفاتر حسابداری شما را بر عهده دارند بنابراین بایستی همواره اطلاعات واضح و دقیقی در مورد معاملات رخ داده در کسب و کارتان، داشته باشند.
اشتباهات به ظاهر کوچک مانند عدم ارائه گزارش به حسابدارتان در رابطه با خرید محصولات یا خدماتی که هزینه های ماهیانه دارند، می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در امور مدیریتی کسب وکارتان شود.

 

تفاوت کارمندان و پیمانکاران:

یکی از اشتباهات رایج در حسابداری، عدم درک تفاوت حیطه کاری کارمندان و پیمانکاران یک کسب و کاراست.  از تفاوت‌های حسابداری بین این دو گروه، ثبت گزارش‌های مربوط به آنهاست.
درک تفاوت بین کارمند و پیمانکار و پیامدهای حسابداری این تفاوت، برای جلوگیری از ثبت اشتباه حساب‌های کسب و کارتان حیاتی است.

 

تطابق داده های حسابداری با حساب های بانکی:

حسابداران شرکت ‌ها برای اینکه بتوانند صورت‌ های مالی دقیق تهیه کنند و گزارشات صحیح مالی ارائه دهند، همواره باید حساب‌های خود را کنترل کنند، تا از تراز بودن حساب های خود اطمینان داشته باشند. یکی از مهمترین حساب ‌هایی که همواره باید تراز باشد و مانده آن با صورتحساب بانکی ارائه شده توسط بانک برابر باشد، حساب بانک است که برای کنترل آن از صورت مغایرت بانکی استفاده می‌شود.

برابر بودن حساب بانک و صورتحساب بانکی یعنی باید ورود و خروج های سیستم حسابداری با ورود و خروج های بانک برابر باشند. بهترین راه برای کنترل مانده این حساب تهیه صورت مغایرت بانکی می ‌باشد‌. ما در این مقاله قصد داریم ضمن آموزش صورت مغایرت بانکی ، نحوه تهیه و ثبت های اصلاحی آن را به همراه نمونه ای از صورت مغایرت بانکی بیان کنیم.

 

تخصیص بودجه به پروژه ها:

هنگامی که در کسب وکارتان قصد انجام پروژه های مختلفی را دارید، قبل از شروع حتما باید بودجه خاصی را برای آن مشخص کنید؛ زیرا دنبال کردن یک پروژه بدون داشتن تصوری از هزینه‌ هایی که برای شما خواهد داشت، به سادگی باعث می‌شود بیش از آنچه انتظارش را داشتید متحمل هزینه شوید این امر یکی دیگر از اشتباهات رایج در حسابداری است.

 

تفاوت سود و درآمد:

یکی دیگر از اشتباهات رایج در حسابداری شناسایی سود پس از وقوع درآمد است.هر درآمدی به سود ختم نمی شود برای آنکه این موضوع را بهتر درک کنید بیایید تعریفی از درآمد و سود ارائه دهیم.
درآمد در واقع افزایش سرمایه ای است که از ارائه خدمات یا فروش محصولات به مشتریان به صورت نقد یا نسیه حاصل شده باشد.
چنانچه درآمد های یک موسسه از هزینه های آن بیشتر باشد مابه تفاوت را سود خالص می گویند و اگر درآمد ها از هزینه ها کمتر باشند بدیهی است که موسسه نه تنها سودی کسب نکرده است، بلکه زیانی معادل مابه تفاوت درآمد و هزینه ها نیز داشته است. بنابراین امکان دارد درآمد شناسایی شود اما موسسه سودی کسب نکند.

 

نقش حسابدار در کسب و کار:

ممکن است فکر کنید وقتی صاحب کسب و کار کوچکی هستید دیگر نیازی به یک حسابدار برای پیشبرد اهداف مالی تان ندارید وخودتان می توانید با انجام دادن امورحسابداری و دفترداری موسسه تان، در هزینه ها صرفه جویی کنید. ولی سخت در اشتباه هستید زیرا شما دانش کافی در زمینه حسابداری ندارید و ممکن است دچار اشتباهات زیادی شوید. به عنوان مثال رسیدگی به امور مالیاتی بسیار پیچیده است و نیاز به دانش حسابداری دارد.

 

 

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید