استفاده از مکعب کوزو در کنترل داخلی

استفاده از مکعب کوزو در کنترل داخلی

 

 

معمولا نیمی از کلاه برداری ها برای کنترل های ضعیف داخلی بر روی حسابداری می باشد و برای اطمینان از سیستم داخلی شرکت و یا سیستم حسابداری داخلی و عدم کلاه برداری، باید از طراحی های متخصصان استفاده کرد و یکی از این چهارچوب های حسابداری که مورد استفاده قرار می گیرد، مکعب کوزو نام دارد. به وسیله چهارچوب کوزو از یک سیستم کنترل داخلی قوی و تاثیر گذار استفاده کنید.

اگر قصد دارید که یک سیستم کنترل داخلی تشکیل دهید که بتواند سیستم در حال حاضر را بهتر و موثرتر کند، یکی از بهترین گزینه ها مکعب کوزو می باشد.

 

مکعب کوزو چیست

کوزو یک کمیته تشکیل شده از پنج سازمان مختلف در زمینه حسابداری و مدیریت مالی است.

 • انجمن حسابداران آمریکا
 • موسسه حسابداران رسمی آمریکایی
 • مدیران مالی بین المللی
 • موسسه حسابداران مدیریت
 • موسسه حسابرسان داخلی

هدف اصلی کوزو کمک به کاهش ریسک های مربوط به کنترل های داخلی و خارجی در سازمان ها و شرکت ها است. این گروه به رهبران سازمان ها در بازار جهانی راهنمایی می کند تا محیط کسب و کار را بدون وجود کلاهبرداری و فرصت های کلاهبرداری ایجاد کنند.

 

مکعب کوزو چیست

مکعب کوزو چیست

 

چهار چوب مکعب کوزو

بر اساس چهارچوب مکعب کوزو، حسابرسی داخلی شامل ۳ مرحله اصلی می باشد که عبارتند از:

 • ارزیابی و تحلیل کنترل های داخلی: در این مرحله، محیط کنترل داخلی سازمان بررسی شده و عیوب و نواقص موجود در کنترل های داخلی شناسایی می شود.
 •  ارزیابی پروسه های عملیاتی: در این مرحله، فرآیندهای مختلف سازمان از جمله مالی، عملیاتی، اطلاعاتی و منابع انسانی بررسی می شود تا از صحت و سالم بودن آن ها اطمینان حاصل شود و هرگونه عیب یا نواقص در پروسه ها رفع شود.
 •  ارزیابی اطلاعات مالی: در این مرحله، حسابرسی داخلی اطلاعات مالی سازمان را ارزیابی می کند تا از صحت و قابل اطمینان بودن این اطلاعات اطمینان حاصل شود. همچنین، حسابرسی داخلی برای پیشگیری از تقلب در اطلاعات مالی نیز اقداماتی انجام می دهد.

 

اهداف کنترل داخلی

چهارچوب مکعب کوزو اهداف داخلی را به سه دسته تقسیم کرده است. در ذیل این اهداف را توضیح می دهیم:

 

اهداف عملیاتی

مکانیسم‌های کنترلیِ سازمان برای ارزیابی کارایی و قابلیت اطمینان کلیِ امور سازمان در این روش از حسابرسی به کار گرفته می‌شود‌.

 

اهداف گزارشگری

این اهداف شامل گزارش های مادی داخلی و خارجی، گزارش های غیر مالی شفاف می باشد که می بایست در زمان مقرر شده به سازمان مربوطه ارائه گردد.

 

اهداف انطباق

در این روش حسابرسی، انطباق امور مالی با قوانین، مقررات، سیاست‌ها و رویه‌های قابل اجرا را ارزیابی می‌کند. برخی از این مقررات ممکن است تأثیر قابل توجهی بر رفاه مالی شرکت داشته باشند. همچنین رعایت نکردن برخی از قوانین، مانند قانون اقدامات فساد خارجی یا مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها ممکن است منجر به تحمیل میلیون‌ها تومان جریمه به سازمان شود یا شرکتی را از انجام کار و کسب در حوزه‌های خاصی منع کند.

 

اهداف کنترل داخلی

 

اجزاء سیستم کنترل داخلی بر اساس مکعب کوزو

چهارچوب مکعب کوزو نشان دهنده اجزاء کنترل داخلی هر سیستم می باشد و این اجزاء شامل پنج قسمت می شود:

 

جزء اول

این بخش شامل سیستم ها، رویه ها، استانداردها و اصول مرتبط با کنترل های داخلی سازمان است. هدف این بخش، تأمین کنترل داخلی موثر در سازمان و جلوگیری از رویدادهای ناخواسته، افزایش کارایی و بهبود فرآیندهای سازمانی و حمایت از حسابرسی داخلی است

ارزش های اخلاقی

ساختار سازمانی

به کارگیری کارمندان واجد الشرایط

سیاست های منابع انسانی

 

جزء دوم

این قسمت از مکعب کوزو شامل فرایند ارزیابی ریسک است که شامل تجزیه و تحلیل ریسک های داخلی و خارجی سازمان و ارزیابی توانایی سازمان در مدیریت این ریسک ها است.

 

 

جزء سوم

این بخش از مدل کنترل داخلی شامل فعالیت های نظارتی و کنترلی می باشد که به کمک سیاست ها، روش ها و فرآیندهای سازمانی انجام می شود. این فعالیت ها شامل تاییدیه ها، اعطای مجوز، تست های راستی آزمایی، تطابق با قوانین و مقررات و بررسی عملکرد تجاری سازمان می باشد. هدف این بخش از کنترل داخلی، اطمینان حاصل کردن از اینکه سازمان با رعایت قوانین و مقررات بهینه عمل کرده و کارایی آن را بهبود می بخشد.

 

جزء چهارم

این بخش شامل اطمینان از اعتمادپذیری اطلاعات و روند گردش آنها در سازمان است. با تأمین دسترسی به اطلاعات دقیق و به موقع، سازمان می تواند از عملکرد بهتری برخوردار شود و از خطرات کلاهبرداری و تقلب جلوگیری کند. به علاوه، این بخش مسئول ارتباط با شرکای خارجی و جلوگیری از رخداد ریسک های ناشی از ناتوانی در مدیریت روابط با آنها می باشد.

 

جزء پنجم

این بخش از مکعب کوزو به مداومت ارزیابی و نظارت بر کنترل داخلی در فرایندهای تجاری اختصاص دارد. این ارزیابی ها باید به صورت منظم و جداگانه انجام شوند و برای مقابله با ریسک ها و نظارت بر کیفیت و اثربخشی سیستم از آنها استفاده می شود. این ارزیابی ها بر اساس سطح ریسک، اثربخشی سیستم و مقررات لازم برای مقاومت در برابر ریسک صورت می گیرد.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله قانون دستمزد مدیر تصفیه شرکت را مطالعه کنید

 

 

 

توسعه سیستم کنترل داخلی بر اساس مکعب کوزو

مکعب کوزو بیان کننده کاهش خطر دستیابی به اهداف بر اساس کنترل موثر داخلی یک سیستم می باشد. در زمان کنترل سیستم داخلی باید به این نکات توجه کنید:

 • هر پنج جزء سیستم به درستی باشد
 • هر پنج جزء به صورت یکپارچه باشند
 • این امکان را برای سازمان ها فراهم می کند که بتوانند اختلال سازمان را به وسیله شرایط خارجی شناسایی کنند و آمادگی مناسب برای مقابله با آن را پیدا کنند
 • این سیستم، از مقررات، قوانین و استاندارهای گزارشگری پیروی می کند.
 • آن را می توان بر اساس قوانین، مقررات و استانداردها اجرا کرد
>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش