مدیر ارشد مالی

مدیر ارشد مالی

 

 

امور مالی و مالیاتی از مهمترین موارد ضروری و قابل رسیدگی برای هر کسب و کاری می باشد و این امور به وسیله مدیر ارشد مالی انجام می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. معمولا یک مدیر ارشد مالی باید فعالیت های خود را به صورتی تنطیم کند که بتواند، اهدافی مانند: کسب درآمد بیشتر، افزایش شهرت و محبوبت، به دست آوردن مشتریان بیشتر و داشتن مخاطبان وفادار را عملی کند و آن ها را حفظ کند.

با توجه به تمامی پیشرف های حاصل شده در گذشت زمان در خصوص اطلاعات، ابزارها، روش های انجام کار و … باز هم برای رسیدن به اهداف و آرمان های بسیار سخت و پیچیده به مدیر ارشد مالی نیاز می باشد و این شخص باید بتواند در یک سازمان و یا یک شرکت به عنوان یک فرد با نفوذ، کلیه امور مالی را تحت کنترل خود قرار دهد.

البته توجه داشته باشید که یک مدیر مالی ارشد علاوه بر کنترل، باید برای امور مالی، هزینه ها و رسیدگی به آن ها برنامه ریزی داشته باشد و اگر چنانچه در یک مجموعه هر مدیر قصد داشته باشد که در وضعیت پیشرفته و ارتقاء یافته قرار بگیرد باید به مقام و جایگاه مدیر مالی ارشد توجه داشته باشد.

 

مهمترین وظایف مدیر ارشد مالی

شخصی که در جایگاه مدیر رشد مالی قرار می گیرد باید دارای توانایی ذهنی بالا باشد و همچنین از تجربه بالایی بهره مند باشد و بتواند با یک برنامه ریزی استراتژیک مالی به امور مجموعه رسیدگی کند. این وظایف به شرح ذیل می باشد:

 • ارائه رهبری، هدایت و مدیریت تیم مالی و حسابداری
 • ارائه توصیه های استراتژیک به مدیرعامل / هیئت مدیره و اعضای تیم مدیریت اجرایی
 • مدیریت فرایندهای پیش بینی مالی و بودجه و نظارت بر تهیه کلیه گزارش های مالی
 • مشاوره در زمینه برنامه ریزی بلند مدت تجاری و مالی
 • ایجاد و توسعه روابط با مدیریت ارشد و شرکای خارجی و ذینفعان
 • بررسی کلیه روشهای مالی رسمی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات
 • شرایط و الزامات شغلی مدیر مالی

 

وظایف مدیر ارشد مالی

وظایف مدیر ارشد مالی

 

 

اعتبار و اهمیت تحلیل های یک مدیر ارشد مالی

یکی از قابلیت‌های بارز و بسیار مهم یک مدیر مالی برجسته، توانایی تحلیل و مدیریت در این سمت است. همچنین، این فرد باید دارای توانایی بسیار بالایی در تحلیل و پیش‌بینی باشد و این توانایی را از طریق تجربه و فعالیت‌های مختلف به دست آورده باشد.

 

جایگاه مدیر ارشد مالی

هنگامی که یک شخص به عنوان مدیر ارشد در یک سازمان جدید شروع به کار می کند، باید قادر باشد با تحلیل گزارشات گذشته و حال، شرایط آینده را پیش بینی کند و برای بهبود عملکرد و افزایش بهره وری کل سازمان، راهکارهایی را ارائه دهد.

مدیر مالی ارشد باید با توجه به بررسی دقیقی از عملکرد سازمان، به شناسایی نقاط قوت آن بپردازد و اهدافی را مشخص کند. سپس برنامه های زمانی مشخصی برای دستیابی به این اهداف ترسیم کند و با استراتژیک بودن خود، بتواند به دستیابی به این اهداف کمک کند.

 

کسب و کار حرفه ای با مدیر ارشد مالی

اگر کسب و کارهایی به دنبال به دست آوردن عنوان حرفه‌ای در نظر مخاطبان هستند، باید به این نکته توجه کنند که برای اینکه این هدف برآورده شود، نیاز به همکاری با یک مدیر ارشد مالی دارند.

مدیر ارشد مالی باید توانایی‌های مدیریتی و رهبری لازم برای فراهم کردن زمینه‌های لازم برای دستیابی به اهداف مورد نظر را داشته باشد. برای این منظور، باید دانش، تجربه و مهارت‌های لازم در زمینه مالی را به خود اختصاص داده و برای رسیدن به اهداف مشتریان، اقداماتی را به عمل بیاورد.

 

همکاری با مدیر ارشد مالی

همکاری با مدیر ارشد مالی

 

 

ضرورت همکاری با مدیر ارشد مالی

برای کاهش بدهی و کنترل هزینه‌ها، مدیران نیاز دارند با مدیر مالی ارشد همکاری کنند و به دانش و تجربه او در این زمینه اعتماد کنند. این همکاری می‌تواند تأثیر قابل توجهی در مدیریت کلی کسب و کار داشته باشد. برای رشد و توسعه مالی کسب و کار، ابتدا باید ریسک‌های آن را کاهش داده و سرمایه بیشتری را ایجاد کرد. به همین منظور، فعالیت‌های مدیریتی مدیر ارشد مالی تأثیر بیشتری خواهد داشت اگر تمامی مدیران در مجموعه با او همکاری کنند و بر اعتبار و تجربه او در این زمینه حساب باز کنند.

 

 

پیشنهاد می کنیم، مقاله حسابداری تولید چیست مطالعه کنید

 

 

 

کارهایی که یک مدیر مالی انجام می دهد

 

مدیر مالی به عنوان یکی از اعضای مدیریت یک شرکت، وظایف گوناگونی بر عهده دارد. این وظایف شامل موارد زیر می‌شوند:

 1.  برنامه‌ریزی مالی: برنامه‌ریزی و مدیریت بودجه، برنامه‌های سرمایه‌گذاری، تخصیص منابع مالی و ارزیابی وضعیت مالی شرکت.
 2.  گزارش‌دهی مالی: تهیه و تنظیم گزارشات مالی به منظور نمایش عملکرد مالی شرکت به مدیران و سایر ذینفعان.
 3.  تحلیل مالی: تحلیل و ارزیابی عملکرد مالی شرکت، بررسی نقاط قوت و ضعف مالی، تعیین ریسک‌های مالی و تدوین راهکارهای مناسب.
 4.  مدیریت مالیات: مدیریت و پرداخت مالیات‌های مربوط به شرکت، ارزیابی تاثیرات مالیاتی بر عملکرد مالی و ایجاد راهکارهایی برای کاهش مالیات.
 5.  مدیریت نقدینگی: مدیریت جریان و سرمایه‌های نقدی شرکت به منظور حفظ تعادل نقدینگی و افزایش راندمان سرمایه‌گذاری.
 6.  ارتباط با بانک‌ها و موسسات مالی: برقراری و مدیریت ارتباط با بانک‌ها، موسسات مالی و سایر شرکای تجاری به منظور ایجاد همکاری‌های مالی و سرمایه‌گذاری.
 7.  مدیریت سرمایه: بررسی و تحلیل مشکلات سرمایه‌ای شرکت و تعیین راهکارهای مناسب برای بهبود عملکرد مالی و افزایش سرمایه‌گذاری.

 

 

>

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش