حساب جاری شرکا چیست؟ نحوه ثبت سند حسابداری

حساب جاری شرکا چیست؟ نحوه ثبت سند حسابداری

 

حساب جاری شرکا در واقع مسیری است جهت تامین مالی شرکت در زمان‌های ضروری و لازم، همچنین برداشت‌های شرکا از بانک صندوق شرکت و یا خرج کردن اموال شرکت به نفع سهامدار است. لازم به ذکر است این حساب به هیچ عنوان اجازه درگیر شدن با عملیات شرکت را ندارد و نمی‌توان از آن به منظور تسویه حساب بدهکاران یا بستانکاران استفاده نمود.

شریک های تجاری، دارای یک حساب جاری مشترک می باشند که اگر این حساب در طول چند سال در گردش باشد و توسط سهامداران شارژ گردد، می توان گفت که این گردش حساب با افزایش تورم رو به رو می باشد.

این افزایش تورم به این معنی است که شرکت مورد نظر، در طی دوره های مختلف، با کمبود نقد مواجه شده است و به همین دلیل نیاز به شارژ توسط سهامداران دارد.

 

حساب جاری شرکا

 به حسابی گفته می شود که تنها برای دریافت ها و پرداخت های شرکای شرکت و سهامداران مورد استفاده قرار می گیرد. این حساب، تبادل مالی بین شرکت و شرکا را برای حسابدار روشن می سازد که در سر فصل حسابداری، سمت راست ترازنامه و در قسمت بدهی های جاری می باشد.

 

حساب جاری شرکا چه استفاده‌ هایی دارد؟

این حساب حمایتی از حساب سرمایه است و طبق مفاد سند مشارکت تهیه می‌گردد. در حساب‌ شراکتی، شرکا مقداری را هر چند وقت یکبار به منظور استفاده شخصی خود برداشت می‌نمایند که جهت ثبت تمامی این معاملات حساب جداگانه‌ای باز می‌گردد که این حساب همان حساب جاری شرکا است. پس از باز شدن این حساب ، زین پس تمامی تراکنش‌های معمول در  این حساب ثبت می‌گردد که این حساب مطابق معاملات ممکن است دارای مانده بدهی یا اعتباری باشد.

از آن‌جا که این حساب یک بار به عنوان زیرمجموعه حساب کل سایر حساب‌های دریافتنی و یک بار هم به عنوان زیرمجموعه حساب کل سایر حساب‌های پرداختنی تعریف می‌گردد، بنابراین یک حساب با ماهیت بستانکار و بدهکار محسوب می‌گردد. بستانکار بودن این حساب نشانگر بدهکاری شرکت به سهامداران و بدهکار بودن این حساب نشانگر بدهکاری سهامداران به شرکت است. به طور خلاصه می توان چنین گفت که این حساب حسابی کمکی است برای حسابداران تا بتوانند تبادل مالی میان شرکت و شرکا را با دقت ثبت و ضبط کرده و در هنگام گزارش گیری آن را نشان دهند.

 

کاربرد اصلی حساب جاری شرکا

از آنجا که ماهیت حساب جاری شرکا، بستانکار و بدهکار است، بستانکار بودن این حساب یعنی شرکت مدتی است که به سهامداران بدهکار است و بدهکار بودن آن هم یعنی که سهامداران مدتی است که به شرکت بدهکار هستند. در انواع نرم افزار حسابداری که به منظور سامان‌دهی به امور مالی شرکت‌ها روی کار آمده‌اند، این حساب  یک بار زیر مجموعه حساب با کل حساب‌های دریافتی و بار دیگر زیرمجموعه حساب با کل حساب‌های پرداختی قرار می‌گیرد.

 

علت وجود تورم در حساب جاری شرکا

زمانی که گردش این حساب در شرکت زیاد گردد، افزایش تورم رخ می دهد. در برخی مواقع، شرکت ها برای کتمان بخشی از عایدات خود که باعث ورود و خروج نقدینگی می شوند، از این حساب استفاده می کنند.

گردش بالا و ایجاد تورم در  این حساب ، باعث ایجاد سوال می شود برای همین می توان گفت این حساب باید با تجزیه و تحلیل زیادی، هماهنگ با سایر حساب های شرکت، مورد رسیدگی حسابرس و ممیزان مالیاتی قرار می گیرد.

 

تاثیر حسابدار و مدیر مالی

برخی مواقع، مدیر مالی و حسابدار شرکت، بدون توجه و با سهل انگاری باعث می شوند که به منظور تنظیم سریع تر دفاتر، برداشت و واریز های نامشخصی را بدون پیگیری دلیل و بدون وجود مدارک کافی، به حساب جاری شرکا ثبت کنند. این کار باعث می گردد که حساسیت ممیز مالیاتی نسبت به این ثبت بالا رود و در نتیجه مالیاتی بیشتری نسبت به واقعیت، برای شرکت در نظر گرفته شود.

 

 

 

پیشنهاد می شود مقاله حقوق شرکا در شرکت مسئولیت محدود را هم مطالعه کنید

 

 

 

موارد استفاده از حساب جاری شرکا

دارای ماهیت بستانکار و بدهکار می باشد یعنی این حساب گاهی زیر مجموعه حساب کل سایر حساب های دریافتنی و گاهی نیز زیر مجموعه حساب کل سایر حساب های پرداختنی قرار می گیرد.

به بیان دیگر می توان گفت که بستانکار بودن این حساب، نشان دهنده بدهکاری شرکت به شرکا و بدهکار بودن این حساب به معنی بستانکاری شرکت به شرکا می باشد.

نکته: حساب جاری شرکا یک حساب کمکی برای حسابداران شرکت می باشد که نشان دهنده تبادل مالی میان شرکت و شرکا است.

 

نگرش اداره مالیات

بر اساس صورت جلسه هیات عمومی شورای عالی مالیاتی که در تاریخ  1393/06/03 تصویب شد، با توجه به تفکیک شخصیت شرکت و صاحبان سهام و در نظر گرفتن این که افزایش حقوق صاحبان سهام به عنوان درآمد محسوب می گردد، پس می توان گفت که تقبل زیان شرکت توسط سهامداران آن و تهاتر آن از این حساب، حساب می گردد و سپس در صورت سود و زیان به عنوان درآمد شناسایی می شود.

این موضوع باعث می شود که مبالغ بسیار بالایی که برای این حساب استفاده می شود و حتی گردش این حساب، با اقلام ثبت شده در ترازنامه هم خوانی نداشته باشد و دارای اختلاف قابل توجهی باشد.

زمانی که به حساب ها توسط ممیزان مالیاتی رسیدگی می شود، ممیزان گردش حساب جاری شرکا را به چشم درآمد و فروش نگاه می کنند و در مواردی که اسناد و مدارک کافی برای این گردش حساب موجود نباشد، مبالغ گردش حساب ، به درآمد سال مذکور اضافه می گردد.

این اتفاق باعث می شود که درآمد مشمول مالیات بیشتر از حد واقعی نشان داده شود و در نهایت باعث می شود که مالیات بیشتری برای شرکت در نظر گرفته شود. 

 

 

 

پیشنهاد می شود مقاله انواع حساب‌ ها در شرکت تضامنی را هم مطالعه کنید

 

 

 

چه اقلامی در حساب جاری شرکا ثبت می‌گردد؟

 ممکن است موجودی بدهکار یا اعتباری را نشان دهد. کلیه تعدیل‌های معمول مانند سود سرمایه، حقوق و کارمزد شریک، برداشت( خارج از سود)، سود برداشت و سهم در سود یا زیان و … در این حساب ثبت می‌گردد.

 

ثبت های مربوط به حساب جاری شرکا

این حساب به حسابی گفته می شود که پس از سرمایه، تمامی دریافتی ها و پرداختی ها از طریق شرکت و یا اشخاص انجام می شود.

 

چند نمونه از ثبت های اسناد حسابداری:

هنگام دریافت پول از سهامدار

مثال: واریزی توسط آقای کریمی به حساب بانک ملی شرکت

  • بانک ریالی / بانک ملی ۰۰۰/۰۰۰

                                  جاری شرکا / آقای کریمی ۰۰۰/۰۰۰

 

هنگام پرداخت پول به سهامدار:

مثال: پرداخت به آقای کریمی از حساب بانک ملی شرکت

  • جاری شرکا / آقای کریمی ۰۰۰/۰۰۰

                                  بانک ریالی / بانک ملی ۰۰۰/۰۰۰

 

ثبت های غیر مجاز با حساب جاری شرکا:

از این حساب نباید در راستای فعالیت هایی مانند وصول مطالبات، پرداخت بدهی ها و همچنین انجام هزینه ها استفاده کرد.

به عبارت دیگر ثبت های زیر از طریق این حساب غیر مجاز می باشد.

هزینه ها ۰۰۰/۰۰۰

                          جاری شرکا ۰۰۰/۰۰۰

 

خرید ۰۰۰/۰۰۰

                        جاری شرکا ۰۰۰/۰۰۰

 

جاری شرکا ۰۰۰/۰۰۰

                       حساب های دریافتی ۰۰۰/۰۰۰

 

حساب پرداختی ۰۰۰/۰۰۰

                     جاری شرکا ۰۰۰/۰۰۰

 

 

حساب جاری شرکا چگونه به حسابداران کمک می‌کند؟

 این حساب برای همه ذینفعان شرکت مفید است به ویژه برای حسابداران. چون نشان دهنده رخدادهای مالی میان شرکت و شرکا است. علاوه بر آن تامین مالی شرکت در مواقع اضطراری با کمک حساب این حساب صورت می‌گیرد و در ضمن برداشت هایی که شرکا از شرکت انجام می‌دهند به سود سهامداران است

 

پرسش و پاسخ متداول

  1. حساب جاری شرکا چیست؟

    این حساب همان حسابی است که شرکای تجاری به صورت مشترک دارند و به وسیله آن ها شارژ می شود و در گردش می باشد. این حساب فقط برای دریافت و پرداخت شرکای شرکت و سهامداران استفاده می شود و در واقع تبادل مالی بین شرکت و شرکاء می باشد.

 

2.افزایش تورم این حساب به چه معنی می باشد؟

افزایش تورم در این حساب به این معنی می باشد که، شرکت مورد نظر در طول دوره های مختلف در صورت کمبود نقدی به شارژ توسط سهامداران، نیاز دارد.

 

3.دلیل وجود تورم در حساب جاری شرکاء چیست؟

هر زمان که گردش حساب بالا رود، افزایش تورم به وجود می آید، ولی در برخی موارد شرکت ها برای سرپوش گذاشتن بر روی درآمد شرکت که باعث ورود و خروج نقدینگی می شود از این حساب استفاده می کنند و به صورت هماهنگ با دیگر حساب های شرکت مورد بررسی حسابرس و ممیز مالیاتی قرار می گیرد.

 

4.اگر چنانچه مدیر مالی ویا حسابدار شرکت، برداشت و واریزی ها را بدون پیگیری وارد حساب جاری شرکاء کنند چه می شود؟

چنانچه مدیر مالی و یا حسابدار شرکت، با سهل انگاری و برای سریعتر بستن دفاتر، برداشت ها و واریزی ها را نامشخص و بدون پیگیری وارد حساب کنند، باعث ثبت بالا و در نتیجه مالیات بیشتر می شود.

 

5.حساب جاری شرکاء از نظر ممیز مالیاتی به چه صورت می باشد؟

حساب ها زمانی که به وسیله ممیز مالیاتی رسیدگی می شود، این حساب به عنوان فروش و درآمد می باشد و در صورت عدم مدارک کافی برای این حساب به درآمد سال ذکر شده اضافه می گردد و باعث افزایش مالیات می شود.

 

6.ماهیت حساب جاری شرکاء از نظر حسابداری چه عنوانی می باشد؟

این حساب دارای ماهیت بستانکار و بدهکار می باشد و در بعضی موارد در زیر مجموعه حساب کل سایر حساب های دریافتنی و یا زیر مجموعه حساب کل سایر حساب های پرداختنی قرار می گیرد. در واقع اگر چنانچه این حساب بستانکار باشد نشان دهنده بدهکار بودن شرکت به شرکاء و اگر بدهکار باشد نشان دهنده بستانکاری شرکت به شرکاء می باشد.

 

7.آیا می توان از حساب جاری شرکاء برای فعالیت های دیگر حسابداری استفاده کرد؟

خیر از این حساب نباید برای وصول مطالبات، پرداخت بدهی ها و هزینه های استفاده کرد.

>
آموزش صفر تا صد نرم افزار هلو
آموزش انواع ثبت های حسابداری
آموزش کاربرد اکسل در حسابداری
آموزش صفر تا صد نرم افزار رافع
آموزش حسابدار تا مدیر مالی
سریعترین راه ورود به بازار کار حسابداری

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید